Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby nieruchomości na mapie
Zastosowanie i przechowywanie węży ssawno tłoczących

Photo / News

Zastosowanie i przechowywanie węży ssawno tłoczących

Dzień dobry

Warunki eksploatacyjne i użytkowe węży ssawno tłoczących.

Planując zakup węża do sprężonego powietrza, oleju, piaskarki czy innego, powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka zagadnień. Planowanie pozwoli nam na uniknięcie wypadku, czy niewłaściwej pracy maszyny czy procesu technologicznego.
Najważniejsze pytania to:
Co planujemy tłoczyć lub ssać (substancja, która płynie przewodem).Jaka musi być średnica wewnętrzna, jeśli potrzeba to również średnica zewnętrzna.

Czy znana jest temperatura pracy (temperatura płynącego medium i temperatura otoczenia).

Intensywność nasłonecznienia, składniki chemiczne występujące w środowisku (stałe i okresowe).Czy istnieje ryzyko przekroczenia promienia gięcia węża, zmieniającego parametry wytrzymałościowe i wartości przesyłowe medium.

Czy istnieje groźba pojawienia się ładunków elektrycznych podczas przesyłania medium.Planowana długość węża.

A także wszystkie inne czynniki mogące mieć oddziaływanie na pracę i bezpieczeństwo: takie jak okoliczności eksploatacyjne, drgania, odkształcenia przewodu w trakcie pracy ( przede wszystkim w przypadku przecinania przez przewód węzłów i lini komunikacyjnych - ruch pieszy, samochody, wózki widłowe i inne).

Metodę mocowania końcówek (zacisk, opaska) i warianty używanych złączy i szybkozłączy.Przewidywana mobilność połączenia (połączenie stacjonarne, połączenie klucza pneumatycznego, pistoletu do malowania czy pompowania, piaskarki lub maszyny stacjonarnej)
OGÓLNE WYTYCZNE DOTYCZĄCE KORZYSTANIA Z  WĘŻY SSAWNO TŁOCZĄCZYCH Trafny wybór węża to wybór produktu spełniającego wymagania techniczne istniejące przy konkretnej instalacji lub urządzeniu, zapewniający ciągłą i bezawaryjną pracę. Będzie to miało, jak we wszystkich narzędziach i instalacjiach wpływ na końcową cenę i jakość.
Czym jest promień gięcia, jak osłabia wąż i jak go wyznaczyć.
   Pamiętać należy, że przy nadmiernym zagięciu węża zachodzą w nim niekorzystne zjawiska. W punkcie zgięcia, po stronie zewnetrznej wąż jest rozciągany a w przeciwległej ściskany. Sprawia to procentowe osłabienie węża i może spowodować jego uszkodzenie. Kolejnym niepotrzebnym zjawiskiem jest zakłócenie transferu mediumsubstancji. W przypadku substancji o właściwościach ściernych prowadzi to do stopnowego wycierania wewnętrznej części węża. Jeżeli odpowiednia strona katalogowa nie określa, należy przyjąć następującą regułę: Węże wytłaczane gładkie - 7,5 x średnica wewnętrznaWęże ze wzmocnieniem poliamidowym do fi 50mm z odciskiem tkaniny – 6x średnica wewnętrznaWęże ssawno-tłoczne – 6 x średnica wewnętrzna Najmniejsza długość węża do utworzenia gięcia L min: Lmin = ?/360° x 2?R
gdzie:? - kąt gięciaR - przewidziany promień gięcia Przykład: chcąc utworzyć gięcie 90° przy promieniu gięcia R=200 (mm)90/360 x 2'l`123567890- ależy użyć węża o minimalnej długości 314 (mm)  Montaż węża na szybkozłączkach, złączkach  i krućcach.Trzeba zwrócić uwagę na to, aby krawędzie szybkozłączek nie były ostre, aby nie doprowadzać do przecinania warstwy wewnętrznej węża (dotyczy zarówno obejm, opasek jak i zakuć).
Wąż do powietrza  produkowany w odcinkach, na ogół posiada na końcach tzw kołnierze (odcinki bez spirali wewnętrznej), ułatwiające zamocowanie końcówek.W wężach tych należy zamocować końcówki tak, aby króciec zachodził min. 1cm na część spiralną węża. Jeżeli węże techniczne są cięte z metra problem ten nie występuje.
Warunki eksploatacyjne i użytkowe węży technicznych.
Podczas użytkowania węży i przewodów należy przestrzegać następujących wytycznych:- stosować ciśnienia robocze nieprzekraczające dozwolone, wydrukowane na boku węży.- trzeba węże wciskać a nie wkręcać, zmniejszy to skręcenie przewodu po zamocowaniu. Jeśli wąż nachodzi ciężko na końcówkę, można go lekko podgrzać lub wkręcać o taki sam kąt w prawo i lewo. - należy chronić przed wpływem czynników zewnętrznych (np. należy zaplanować koryta do przejeżdżania nad wężami), przewodów nie powinno się przeciągać po ostrych krawędziach;- po użyciu należy je składować w odpowiednim miejscu;- cyklicznie kontrolować stan techniczny węży, osłabione węże należy wycofać z użytku i zutylizować, opcjonalnie wstawić nowy odcinek.
Przewody należy składować - zrolowane w kręgi ułożone na drewnianych paletach w stosach o wysokości nie przekraczającej 0,5-1 metra.- powieszone na specjalnych uchwytach zabezpieczających przewody przed zaginaniem.- w temperaturze od +5oC do +25oC i nieznacznej wilgotności (trzeba zwracać uwagę, aby nie następowała kondensacja pary wodnej na powierzchniach przewodów gumowych).- w magazynach pozbawionych oparów kwasów, zasad,i rozpuszczalników organicznych, jak również olejów i smarów oraz paliw płynnych.- bezpośrednie nasłonecznienie i silne światło elektryczne wpływa szkodliwie na gumęi PCV. Z tego względu w pomieszczeniach magazynowych, szyby powinny być zasłonięte.  To tyle pozdrawiam

 


Głosuj (0)

blacha72 08:54:03 10/11/2017 [Powrót] Komentuj
Avatar


Dodaj do UlubionychLinki

Blogi techniczne
fajna strona nie tylko o szlifierkach
Wiele porad dotyczących prac domowych
Co nowego w warsztacie technika
Sklep dremel - blog
każdy będzie musiał się zmierzyć z gresem
moje narzedzia
Niezwykły poradnik technika
Ulubieni

Archiwum

2017
Listopad
Sierpień
Lipiec
Marzec
Styczeń
2016
Grudzień
Wrzesień
Czerwiec
2014
Kwiecień
2013
Listopad
Lipiec
Maj
Marzec
Luty
StyczeńKsięga

Księga Gości 0
Dodaj do Księgi
licznik: 19710Inne

Strona Główna
Moje przygody z narzedziami i elektronarzedziami w nieustającej walce z pcującymi się maszynami